REKLAMY
największa czarna dziura w kosmosie

Największa czarna dziura w kosmosie

Czarna dziura, to według naukowców obszar zakrzywionej czasoprzestrzeni, z której z uwagi na wpływ grawitacji, nic – łącznie ze światłem i informacją – nie może się wydostać.

Do niedawna za największy tego typu obiekt w kosmosie uważano TON 618, wykrytą w 1957 roku. Znajduje się ona w odległości 18,2 miliarda lat świetlnych (!) od Ziemi i ma masę od 40 do nawet 66 miliardów Słońc...


W 2010 roku, naukowcy odkryli podobno znacznie większy obiekt - znajdującą się 5,8 miliarda lat świetlnych od ziemi czarną dziurę, którą nazwano Phoenix A, a która może mieć masę nawet 100 miliardów Słońc!
Jej obwód jest ogromny - żeby go pokonać potrzeba jest prawie 72 dni i to pod warunkiem, że poruszamy się z prędkością światła! Wynika z tego, że Phoenix A jest większa niż niektóre galaktyki!
Na dokładkę, ten obiekt każdego roku zwiększa jeszcze swoją masę o równowartość 60 Słońc.

Jeśli obliczenia naukowców się potwierdzą, to aż strach pomyśleć...

Z kolei, według naukowców, ogromne zakrzywienie czasoprzestrzeni powoduje, że na zewnętrznej powierzchni czarnej dziury zanika upływ czasu...  🧐


 

Losowo

najdłuższa nazwa miejscowości

Miejsce położone na południowo-wschodnim wybrzeżu północnej wyspy Nowej Zelandii szczyci się tym, że ma najdłuższą nazwę na świecie.

Opis strony

Strona zawiera różne rekordy z tych w rodzaju "NAJ"... Każdy z nich opatrzony jest ilustracją.
Wpisy wstępnie zostały podzielone na kategorie, do których dostęp znajduje się w menu na górze.

Strona wciąż jest rozszerzana o kolejne "NAJ", tak więc zapraszam do częstych odwiedzin.
 
Miłego odkrywania  🤡

Statystyki strony

  • Użytkowników 2
  • Artykuły 222
  • Odsłon artykułów 25151